Czy wiesz, że… ciekawostki o Hiszpanii

Czy wiesz, że… ciekawostki o Hiszpanii

Hiszpania to rzecz jasna słońce, owoce morza, sjesta i corrida. Kilka podstawowych faktów na jej temat może wymienić każdy z nas – niezależnie od tego, czy byliśmy w Hiszpanii, czy też znamy ten kraj tylko ze słyszenia. Jeśli jednak planujesz wyprawę w te okolice, z pewnością chętnie poznasz nieco mniej oczywiste fakty – kto wie, może dzięki nim podczas podróży zwrócisz uwagę na zupełnie inne sprawy?

Kilka ciekawostek o Hiszpanii

Mało kto wie, że nazwa Hiszpania (po hiszpańsku: España) wywodzi się od słowa Ispania, co z kolei oznacza Ziemię Królików. Powstała ona podobno ok. trzech tysięcy lat temu za sprawą Fenicjan: zauważyli małe, puchate zwierzątka i wzięli je właśnie za króliki. Tymczasem niewielkimi ssakami były góralki – stworzenia na tyle podobne do królików, że pomyłka jest jak najbardziej uzasadniona. Co ciekawe, z Hiszpanii pochodzą słynne na całym świecie lizaki Chupa Chups – pierwsze powstały ponad 50 lat temu! W Madrycie blisko 200 dni w roku jest słonecznych, dlatego nie musisz obawiać się o pogodę podczas swojego urlopu. Z pewnością zwrócisz uwagę także na hiszpańskie nazwiska: są one dwuczłonowe. Pierwsza część nazwiska odnosi się do nazwiska ojca, druga – do pierwszego nazwiska matki. Oficjalny hymn Hiszpanii nie posiada słów – choć obywatele Hiszpanii śpiewają go w wielu wersjach, to jednak słowa nie zostały zatwierdzone przez władze kraju.

Język hiszpański – dlaczego warto się go uczyć?

Nie każdy wie, że język hiszpański jest drugim pod względem popularności językiem używanym na świecie. Jest także językiem urzędowym w 21 krajach, a przy tym posiada na tyle prostą gramatykę i zasady, że możesz podjąć się jego nauki nawet wówczas, jeśli nie posiadasz szczególnego talentu do nauki języków obcych. Świetną propozycją jest zwłaszcza kurs hiszpańskiego za granicą. W ten sposób poznajesz nie tylko gramatykę i słownictwo, ale również żywy język, kulturę kraju oraz obyczaje. Jeśli szukasz pomysłu na aktywne spędzenie wakacji, zdecydowanie polecamy naukę języka hiszpańskiego w Hiszpanii!

Author Image
Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *